FARKEDİN MOTORU

Motor Kullananların Ortak Sorunu Farkedilmemek

Motosiklet kullanıcıların en fazla yakındığı konu araç sürücülerinin motorları görmemeleridir. Ya da görmezlikten gelmeleridir. Yol üstünde giden bir araç sürücüsü önünde motor olduğu halde yol boşmuş gibi davranıyor ve bilerek üstüne gidiyor, nasıl olsa motor dur bir yere kaçar diye. Yada yan yoldan ana yola çıkacaksa motor varsa gene yokmuş gibi davranıp yola dalıyor. Yada bilerek yapıyor. Ya da yolda giderken seni kıskanıp yol vermiyor. Yada aynasına bakmadan şerit değişiyor. Arkadakini görmüyor.  Yani her türlü fecaatla karşı karşıya kalıyoruz. İnsan yerine koyulmayı bırakın araç yerine yerine bile koyulmuyoruz. Her gün yolda onlarca kez kaza ile karşı karşıya kalıyoruz. İnsanlar bizi özellikle bilerek ve çok az da bilmeyerek görmüyorlar.

Sonuçta bizlerde bu toplumda yaşayan bir bireyiz. Sonuçta bizler de trafikte olan araçlardan hemde ilk önceliğe sahip geçiş hakkına sahip aracız. Çünkü en küçük motorlu araç olduğumuz için. Fakat malesef insanlarımız öküz oldukları için hiç bir şeyin farkında ve bilincinde değiller. Sadece gaz, fren ve debriyaj ile kalkışı ve direksiyon ile ileri doğru gitmeyi ve sadece araç sürmesini bilmekten başka hiç bir tecrübeleri yok. Hele eski ehliyete sahip eski kafalı cahil insanlar bizim yollarda bile olmamızın yasak olduklarını söylüyorlar hala bize. Geri zekalı salak insanlar. Bide yılların tecrübeli şoförleri olacaklar.

Motosiklet Popülasyonları Ve Ülkemizde Motosiklet Satışları

Bilindiği üzere ülkemizde son yıllarda motosiklet satışlarında müthiş bir artış olmuştur. Özellikle metropol şehirlerinde olmak üzere, özellikle Akdeniz ve çevre illerinde yoğunluk daha fazla artmaktadır. Bu bölgelerde daha çok yazlık ve tatil bölgeleri olduğundan buralarda fazla motor kullanımı ve satışı olmaktadır. Fakat özellikle İstanbul içinde satılan motor sayısı her geçen gün daha da fazla artma göstermiştir. Bu yüzden de firmalar fiyatları taban yapmışlar ve genede satışlar durmamıştır. 2018 yılı itibariyle arabadan çok motosiklet olması düşünülebilir. Zaten araç sayısını satışlar geçmiş durumdadır.

Buna binaen böyle artışlar olmasına rağmen sürücülerin motosiklet kültürü  gelişeceğine üzülüyoruz ki daha fazla azalmaktadır. Hele bu metropol de insanlar motosikleti araçtan bile saymıyorlar ve ona göre araçlarını sürmeye devam ediyorlar. Buna yüzlerce binlerce örnek versek verebiliriz. İnsanlar neden böyle davranıyor anlamış değiliz. Şunu da söylemeden edemeyeceğiz. Tabi ki çuvaldızı kendimize iğneyi de başkasına batırıyoruz. Yani kendimizi masum saymıyoruz. Özellikle ehliyetsiz, kasksız ve ne olduğu belli olmayan motosiklet sürenler, gene su taşıyan, yemek taşıyan ve pizza taşıyan ve buna benzer paket servisi yapan arkadaşların başı boş ve saçma sapan trafikte gitmeleri büyük oranda bu etkileşimi artırmaktadır.

Aramızdaki Bazı  Yaramaz Ve Tehlikeli Sürücüler Hakkında 

Bazı büyük motor kullanan yüksek cc li makinelere sahip motor sürücüleri de ama bazıları diyelim. Bu tip insanlarda yollarda trafikte ve tehlikeli yerlerde yarış tutkunlukları yapabiliyor. Bu trafiğe açık yollarda yarış ve hız yapabiliyorlar. Hatta tek teker kaldırıp ta insanları tehlikeye atabiliyorlar. Peki bunu daha çok ana yol tem ve otoban yollarında yaptıklarını görüyoruz. Bazıları da özellikle eksozlarını abart ve seslilerle değişerek insanları rahatsız edebiliyorlar.

Bu durumlardan bizlerde son derece rahatsız oluyoruz. Bizlerde genel olarak trafiği tehlikeye düşürecek her türlü sürüşe karşı olduğumuzu buradan belirtmek isteriz. Çünkü ne kadar motor bir tutku da olsa kimsenin kimsenin hakkına tecavüz etmeye asla hakkı yoktur. Sonuçta bu da bir ulaşım aracıdır. Ve eğlenecekse her kes bu işin pistleri falan var oralarda eğlensinler.

Özellikle sokak ve caddelerde ve özellikle otoban ve çevre yollarında makas atarak giden sürücülere kim olursa olsun kesinlikle karşıyız. Fakat bunu yapan emin olun ki en fazla motorlar değil araç kullanan sürücülerdir. Bizden bunu yapan çok az nadir motorcular vardır. Fakat şunu yapan araç sürücülerini bulsak çok kötü olacağı kesindir.

FARKEDİN MOTORU

FARKEDİN MOTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir