Çalışmalarımıza yön verdiğimiz yılların başında hizmet verdiğimiz bölgeler arasında gelmektedir. Aslında burası bizim piyasada fazla gidilmesi hoş olmayan yerler arasında sayılmaktadır. Bunun nedeni ise buralara gidince Maslak tarafına boş olarak dönülürdü. O zamanlar buralardan fazla bizim işlerimizden çıkmazdı. Tabi ki bahsettiğim zamanlar yaklaşık 90 lı yılların ortaları. O zamanlar İstanbul içinde ilk bu hizmeti yapmaya başlayan kişiler İstanbul içini bölgelere ayırmış ve sekiz bölge kabul etmişlerdi. Bu sekiz bölge dışında her bölgede ayrı olarak birde ekstra bölge semtleri belirlenmişti. Tüm bölgeler dahilinde ve içinde ekstra bölgelerden oluşan semtler bulunmaktaydı. İşte o zamanlar Maslak istikametinden başlayarak Sarıyer bölgesine kadar olan tüm semtler özel ücret eklenerek gidilen yerlerdendir. Bu yerler arasında Tarabya bölgesi de bulunmaktaydı.

Tarabya Bölgesi Ve Kurye Hizmeti İçindeki Yeri

Şimdilerde İstanbul yüksek oranda gelişmiş ve büyümüş olduğu için buralara artık ekstra bölgeler arasından çıkmış olsa da genede buralara çıkan paket ve işler aynı fiyat değil de biraz daha pahallı ücretler çıkmaktadır. Artık buralara gittiğimiz zaman dönerken boş gelme olayı da daha da azalmış bulunmaktadır. Fakat genede daha ileriye gidildiği zaman işte, Rumeli Feneri, Rumeli Kavağı gibi yerlere, Kilyos gibi bölgelere iş çıktığı zaman boş gelme olayı fazladır. Belkide ilerleyen yıllarda oralarda İstanbul merkez bölgelerinden biri hale gelecek. Kim bilir yaşarsak göreceğiz.

Fakat benim için durum daha farklı olmaktaydı. Çoğu bizim piyasada bulunan meslekdaşlarımız bu bölgeleri uzak diye sevmez ve gitmeyi istemez ise ben çok isterdim. En çok sevdiğim yerlerden biride Tarabya’dır.  Aslında merkez dediğimiz bölgeye uzak olmasına rağmen buralarda çalışmak hoşuma gidiyor. Tarabya’ya gider özellikle akşamları balık tutardık. Hatta bazen gene gider ara sırada olsa tutarız. Güzel ve keyifli oluyor. Arkadaşlarla akşamları buluşur motosikletlerimiz ile beraber semaverimizi alır buralara gider semaver yakar içerdik. Balık varsa oltamızı denize atar, balık tutarsak orda hemen ızgara yapar yerdik. O zamanlar oralar o kadar kalabalık değildi. Sahil sakindi. Tabi şimdilerde çok yoğun ve dolu. Sahilde hem oturmak, hem semaver yakmak ve çayı içmek hemde balık tutmak çok güzeldir. Sahilde oturupta dinlenmek denizi seyretmek. Tabi ki İstanbul boğaz şehri olduğu için tüm boğaz semtleri için aynı şeyler söylenebilir fakat burasının bende ayrı bir yeri vardır. Burası bir başkadır. Tarabya’da Bir Gezintiye Çıkmak Çok Hoş Oluyordu.

Tarabya’nın İstanbul Sarıyer İlçesindeki Yeri Ve Önemi

Tarabya Sarıyer İlçesine bağlıdır. Boğaz semtlerindendir. Genellikle gece eğlence yerleri, balıkçılar ve taverna müzik yerleri olan bir yerdir. Sahil boyuca uzanmakta olan bölgenin birde üst tarafları vardır. Buralara da Tarabya Üstü denmektedir. Sahil tarafında çoğunlukla zengin ve varlıklı aileler yaşarken üst taraflarda daha orta direk aileler yaşamaktadır. Sahil kesiminde ne kadar da olsa orta direk insanlar gezmeye inse de gece genel olarak varlıklı insanların eğlence yerleri vardır. Son zamanlarda açılan cafe tarzı yerler dolayısı ile bizim gibi insanlarda buralara çay veya kahve içmeye gidiyorlar artık. Fakat bir çaya beş tl veya kahveye on on beş tl veriyorlar. Evet amaç kendilerininde buralara gidip çay içeceklerini göstermek olabilir. Fakat biz sahile indiğimizde kendi çayımızı kendimiz yaparız. Yada sahilde dolaşan çaycılardan çay içeriz. Ne gereği var kapalı alanlara gidip bir kilo çay parasına bir bardak çay içmek. Veya kahve içmek. Zaten sahile hava almak için gelinmiyor mu deniz havası için yani değil mi?

Tarabya da bir kaç tane konsolosluk bulunmaktadır.

Çin Konsolosluğu ve Alman Konsolosluğu bu semtimiz içinde bulunmaktadır. Ayrıca kale gibi korunan ABD Konsolosluğu da gene Yeniköy İstinye bölgesinde buraya yakın bir alandadır. Avusturya Konsolosluğu Yeniköy’dedir. Tarabya içinde Etiyopya Konsolosluğu ve Panama Cumhuriyeti Konsolosluğu ve İtalyan Sefareti burada bulunmaktadır. İlerde taşınırlar bilmeyiz. Şimdilik buralardalar.

Buralarda bulunan bir semtimizde Ferahevler dir. Burasıda Tarabya semti içindedir. Tarabya yokuşundan aşağıya doğru inerken sağ tarafta kalan bölge olarak geçmektedir. Fakat artık burası da büyüyerek tek başına semt olma yolunda ilerleme kaydetmiş olsada hala buraya bağlı gözükmektedir.

Bir Cevap Yazın