Bir bakışta eski günlere doğru şöyle bir daldığımızda bu işe girip başladıktan sonra başımıza yığınla olaylar gelmiş bulunmaktadır. Bunlardan en önemli ola ise çalınan hırsızların çaldığı kendi motorumu, onlardan parayla geri almam dır. Başka bir olay ise hafif motorla vurduğum kadını iyi olmamasına rağmen hastaneye getirip baktırdıktan sonra evine yollayıp olay bittikten sonra, iki gün geçince beni polise şikayet edip bana vurdu kaçtı demesi ve hastaneye getirmediğimi söylemesidir. Ve son olarak dört adet motorumun ayrı zamanlarda çalınması olaylarıdır. Ayrıca yakın tanıdık birine taksitle sattığım bir motoru kişinin taksitlerini ödemeden kaçması ve motoru satmasıdır. Aradan on yıl geçtikten sonra adamı gördüğümde motorun ücretini istediğimde adamın pişkin pişkin yüzüme bakıp ta on sene evvel motorun parasını o zamanki ücreti vereceğini yoksa şimdiki zaman göre alırsam faiz olacağını ve günah olacağını söylemesiydi. Adam motoru çalmış o günah değilmiş. Benim bu zamanın parasından motorun ücretini istemem günahmış faizmiş.

Bu İşte Başımıza Gelenler Pişmiş Tavuğun Bile Başına Gelmemiştir.

Bu işe başladığımızda daha genç ve toy durumdaydık. Bir çok çevreyi tanımıyor hayata karşı tecrübemiz daha çok az seviyede bir durumdaydı. Gerçekten bu iş bize bir çok şeyi kazandırdığı gibi en önemlisi hayattaki tecrübeyi kazandırmıştır. Yoksa bu tecrübeyi başka işte zor kazanırdık. Doksanlı yıllarda piyasaya giren hizmetimiz artık tüm İstanbul ve Türkiye ye yayılmış durumda dır. Değerli dostlar yıllar önce yaklaşık 1995 lerde başlayan serüvenimiz yıl şuanda 2018 bu zamana kadar gelmiştir. Bizler bu işe başladığımız zamanlar insanlar bizden kaçıyorlardı. Bize ne iş yapan olduğunda yaptığımız işi söylemekten çekiniyorduk. Şimdi bu yıllara geldiğimiz şu zamanlarda hala bu işi bilmeyenler vardır. O zamanlar bu işe kötü olarak bakılırdı. Çünkü bu iş sanki yasal olmayan bir işti.

Yaptığımız İş İçin Yani Mesleğimiz Hakkında Hala Gelecek Vaadetmiyor Diyenler Var

Evet halen bize bırak bu işi bunun ileriye dönük bir geleceği yok diyen sayısız insanlar gördüm. Ve hala bana bunu diyen insanlar ve akrabalarım çoğunlukta. Çünkü bu iş hem tehlikeli ve hemde güvensiz olarak bilinmekte. Fakat ben o günlerden itibaren bu işin İstanbul için vazgeçilmez olacağını tahmin ediyordum. Çünkü şöyle bir arkama baktığım zaman yüz iki yüzleri geçmeyen motor servis kurye elemanları şimdilerde baktığımız zaman ile on binleri geçmektedir. İşte zaman o kadar çok hızla değişiyor ki artık neredeyse başımız dönecek hale geliyoruz. Her gün bir şeyler çıkıyor her gün bir şeyler oluyor. Hayat devam ediyor.

Sadece Turing Kurumu on bin ehliyetli motosiklet sürücüsüne başarı belgesi ve eğitim semineri vermiş ve gelmeyenler ve katılmayanlar çoğunlukta kalmaktadır. Bırakın sektörün bitmesini sektör her geçen gün daha da büyüyerek kendini geliştirmeyi başarmıştır. Şimdilerde yüz binleri bulan motor sektöründe çalışan insanlar vardır. Her iş dalında bizden birini görebilirsiniz. Bizde bu arada Turng kurumunun verdiği semineri başarı ile geçmiş ve güvenli motosiklet kullanma dalında eğitim alıp sertifikamızı elimize almış bulunmaktayız.

Bu Sektörün Büyümesindeki Hız Trafik İle Beraber Doğru Orantılıdır. Tarfik Varsa Bi de Varız.

Evet diğer illere baktığımız zaman bu iş ten para kazanan veya bu işi yapan firma adedi çok azdır. Hatta rahatlıkla şöyle diyebiliriz ki, İstanbul içinde bulunan motorlu servis ve dağıtım elemanlarının sayısı tüm Türkiye de bulunan moto paket dağıtım kişilerinden daha fazla olduğuna inanıyorum. Çünkü o illerde o kadar trafik ve araç yoğunlukta değildir.

Son zamanlarda yani son yıllarda bizim sektöre bir hizmet daha katılmış ve moto taksi sektörü piyasaya girmiştir. İstanbul trafiğinde normal arabalı taksi ile sıkışıp kaldığınız yerlerde bu sistem devreye girmiş ve insanları rahatlatmıştır. Yalnız şu zamanlarda çok ucuz olan bu sistem ileriye dönük olarak biraz daha fiyat artması beklenmektedir. Çünkü bu trafikte motosiklet kullanmak ve hemde arkanızda bir yolcu ile beraber olmak tehlikeli olan durumu dahada tehlikeli vaziyete sokmaktadır.

Moto Kurye Hizmetimizdeki Bazı Problemler Nelerdir?

Fakat bu sistem daha resmi bir hale geçmediğinden şimdilerde kaçak olarak el altından yapılmaktadır. Bu işi yapan elemanlarda polislerle kaçmaca kovalamaca yapmaktadırlar. Birde polisin başka işi yokmuş gibi sizi çağırıp ceza ve bağlama işlerini yapmaya çalışması da bu işin cabası. Yani başka işleri yok sanki. O kadar hırsız, o kadar kaçakçı, varken insanlara hizmet veren bu sektördeki emekçilerle uğraşmak çok yanlış bir şey bence.

Kağıthane Moto Kurye ile ilgili bilgi almak için bize ulaşınız

2 thoughts on “MOTO KURYE

Comments are closed.