İstanbul’da Gözde İlçelerden Bir Tanesi Başakşehir

Anlatmaya başladığımız bu bölge bundan tahminen otuz, kırk sene evvel kalıntıları bile bulunmayan boş bir alandan ibaretti. İstanbul Avrupa tarafında bulunan yeni bir ilçemizdir. Yeni derken 2007-2008 gibi. İşte  bu yıllarında ilçe olmuştur. Çünkü buraya o kadar büyük siteler ve bloklar yapıldı ki, atık burası adı ile müstesna kocaman bir şehir oldu. Birde o günden sonra her gün sağa ve sola, arkasına ve önüne yeni ve uzun sitelerin etapları yapılmaya devam etti. Hala inşaatlar devam etmektedir.

Şu anda baktığımız zaman gerçekten de kocaman bir ilçe haline gelmiş kentsel bir dönüşümün bir örneğini görmekteyiz. Daha doğrusu sıfırdan nasıl kentselleşir.  Dolayısıyla burası gelişti ve nufusu arttı. 2008 yılında, çeşitli ilçelerden mahallelere katılarak şu anki halini aldı. Fakat hala büyümektedir. Çünkü ilçesinin arka tarafları hala ormanlık bölge olarak durmaktadır. Ki buranın orman olması da rant sahipleri için hiçte önemli değildir.

Gelişen, Büyüyen Ve İlçe Haline Gelen Bir Dönüşüm Hali

Aslında inşaat sektöründe örnek gösterilebilecek bir bölgelerin başında gelmektedir. Fakat ne kadar düzenli gözükse de yollar bakımından geniş bırakılmamıştır. Biraz daha yol açısından derli toplu olabilirdi. Birde binaların hepsinin aynı hizada ve aynı katta olması bence daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü eski binaların olmadığı düz arazilerin olduğu bir yerde yeni inşaatlar yapılırken daha düzenli olması gerekiyordu.

Bu bölge o kadar gelişti ve büyüdü ki inşaat ve büyüme olarak daha arkalarda bulunan Kayabaş, Kayaşehir bölgesi bile şehir ismini almıştır. Burasıda hala inşaat halindedir. Öyle gözüküyor ki ilerleyen zamanlarda burası dahada gelişecek ve büyüyecek yani genişleyecek. Bu gelişme ile beraberde burası daha pahallı ve lüks hale gelecek. Bizlerde buralara gidemeyeceğiz daha arkalara yapılan yerlere gideceğiz. Aslında aklımıza şöyle bir soru daha geliyor, acaba insanları şehirden uzak yerlere sürülüp taşınmak mı isteniyor, şehirde başkalarına mı kalsın isteniyor insanın aklına gelmiyor değil.

İlçemizin Tarihte Osmanlı Zamanındaki Kullanım Yeri Ve Önemi

Burası yeni ilçe diyoruz fakat, Osmanlı zamanında faal olarak kullanılmış bir bölgedir aslında. Osmanlı, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bu bölgeyi kullanmıştır. Silah ve barut ihtiyaçlarını burada karşıladığı bilinir. Eski kalıntılarda bunu göstermektedir. Gerçekten de araştırmalarda bir çok kalıntılar vardır. Hala yıkılmamış binalar ve tarihi yapılar buranın Osmanlı tarafından gizli ve özel olarak kullanıldığının kanıtıdır. Bizler o yıllardan sonra burayı terkedilmişliğe bıraksak ta buranın önemi gerçekten büyüktür.

O zamanki şehrin halini düşünürsek neden bu kadar dışarda ve uzakta bu işleri kolay yaptığını düşünürsek ateş ve barut maddeleri yanıcı olduğu için uzak bölgeler tercih edildiğini anlıyoruz. Ayrıca gizlilik ve temkinli olmakta çabası. Fakat yıl 2020 ye doğru gelirken memleketimizde hala binaların içinde benzin istasyonlarının olması, yanıcı madde üreten firmaların olması ve daha bir çok saçma sapan şeylerin olması ve tehlikesi, o zamanki insanların aklı ile şimdiki yöneticilerin aklı arasında dağlar olduğu anlaşılmaktadır.

Moto Kurye Olarak Halka Hizmet Hakka Hizmet Anlayışımız Sürecektir

Verdiğimiz hizmet bu bölge için çok yararlı olmaktadır. Bu bölgede Motorlu Kurye Hizmeti veriyoruz. Bizler bu Başakşehir ilçesine çok yoğun gidiyoruz. Çünkü burada kocaman bir alanda kurulmuş İkitelli Organize sanayi sitesi vardır. Yaklaşık 30,40 adet ayrı ayrı sanayi sitesi bulunmaktadır. İstanbul şehrinin neredeyse kalbi diyebileceğimiz bir çok alanda faaliyet göstermektedir. Bu bölgede yoğun iş ve iş hacmi ve sirkülasyon dönmektedir. Şehrin ve bölgenin çok önemli iş ve eleman ihtiyacını karşılayan bu bölge bizim iş  piyasasında da çok ama çok önemli yer tutmaktadır.

Bu bölgede hizmet verdiğimiz diğer alanlarda ve mahalle lerde hizmet bölgelerimiz şunlardır, Başakşehir, Kayaşehir, Bahçeşehir, Altınşehir, Güvercintepe, Kayabaşı, Boğazköy, Hoşdere, Onurkent, Metrokent ve Ispartakule bölgelerinde verdiğimiz sürekli olan hizmetlerimizdir. Buralarda iç taraflarında fazla bizim işler çıkmasa genede tek tük işler almaktayız. Ancak ilerleyen zamanlarda daha da işlerin biraz yoğunlaşacağını tahmin ediyoruz.

Bir Cevap Yazın