Yağmurlu ve ıslak havalarda yollarda giderken özellikle iki kat daha dikkat etmeliyiz. Çünkü hafif virajlı yollarda motosiklet hemen tekeri kaymakta ve düşmekteyiz. Bazı arkadaşlarımız lastik seçiminde de başarısız oldukları için de gene kayıp hep düşmekteler. Bizim en büyük düşmanımız ıslak zemindir. Hele yağmurun yeni yağmaya başladığı ve zeminin yerin hafif ıslak olduğu zamanlar bizim için tehlike çanlarının çaldığı zamanlardır. Bu gibi durumlarda motosikleti çok dikkatli kullanmalı ve özellikle virajlarda yavaşlayıp dikkat etmelidir. Gene bizim için en tehlikeli olay ise yollarda araçlardan ve kamyonlardan dökülen yağlar ve mazotlardır. İşte yolda mazot dökülmüşse ve buna denk gelmişseniz geçmiş olsun. Yapacak bir şeyiniz kalmaz. Büyük bir ihtimal kayarsınız. Motorun iki lastiği birden kaymaya başlar. Aynı şekilde birde yollara yağ dökülmüş olabilir. Buda bizler için çok büyük tehlikedir. Bunlardan kaçmanın tek yolu önceden tespit edip o bölgeden kaçmaktır.

Küçüklüğümün hayalindeki yer. İşte burası hayallerimdeki yer. Burada eskiden hep evim olsun ve ormanların içinde yaşayayım diye dua ederdim. Çünkü uzak köyüm buraya çok benziyordu. Sanki o zaman köyümde yaşamış gibi olacak diye düşünürdüm. İstanbul içine en yakın yeşil saha yerleşim merkezidir burası. Hem şehirde hemde doğa içinde yaşamak isteyenler için en güzide bölgelerin başında gelmektedir. Maslak bölgesine, Tarabya, Hacıosman bölgelerine çok yakın yaklaşık beş km bir alandadır. Bundan dolayı doğadan şehire, şehirden doğaya hemen geçiş sağlayabilirsiniz.

Bahçeköy Servisi İle Hayalinizi Gerçekleştirin

Her sabah insanlar evlerinden işe çıkarken daha işyerine varmadan akşamın olmasını isteyen insanlar vardır. Pazar günü bitince Pazartesi başladığında daha o gün başlamadan pazartesi sendromunu yaşayan insanlar da vardır. Çünkü bu insanlar evden işe, işten eve monoton bir hayat sürerler. Hatta sabah servis ile işe ve akşam eve servisle giden insanlar için hayat bir döngüden ibarettir. Bunun için insanlar işe gitmek istemez hele pazartesi günleri. Fakat bizler işimizi çok sevdiğimiz için ger gün güzel bir sevinç, iyi bir sabırla isteyerek işe gitmekteyiz.  Çünkü işimizi seviyoruz.

İstanbul da bir köy diyelim. Hemde gerçekten de köy gibi köy. Etrafı tamamen ormanlarla kaplı bir köy. Burası İstanbul un en büyük ormanlarından biri olan Fatih ormanlarının içinde kurulmuş bir köydür. Aslında diğer adı da Belgrad Ormanlarıdır. Çünkü aslen burada Sırbistan dan yada o zaman ki adıyla Yugoslavya dan gelen köylüleri yerleştirildiği için bu ismi almıştır. Buraya getirilen sırplar için oradaki köyler tekrar canlansın diye yerleşme yapılmıştır. Aynen ama bu yerleşimlerin kanayan yara yapılmasından sonra burası değişmeye yüz tutmuş ve mahalle büyümeye başlamıştır. Bir çok milletten insanı barındıran burası bereketli ve güzel topraklardır.

Hayaldi Gerçek Oldu, Tüm Bahçeköy Yarım Saat

Osmanlı zamanında daha sonraki yıllarda buralara su kemerleri yapılmış ve İstanbul un su ihtiyacı buralardan karşılanmaya başlamıştır. Daha zamanki süreçte burası günümüzde yani su ihtiyacı başka türlü çözüldüğünden buralar iptal olsa da, bu su kemerler hala tarihi bir yapı olarak dimdik ayakta durmaktadır. Günümüzde yirmi otuz yıllık yapılar çökerken kaç yüz yıllık yapıların hala ayakta durması o zamanki teknolojinin büyüklüğünü göstermektedir.

Evet bu teknoloji hala günümüzde bile olmayan teknolojiler. Limdi lerde en sağlam binanın ömrü bile 100 yıl tahmin ediliyor. Yapılan evler ve binalar yirmi yıldan sonra artık güvensiz olarak görülmektedir. Fakat o zamandaki kıt imkana rağmen hala zaman meydan okuyan yapılar ayakta durmaktadır. Değerli arkadaşlar buralardan geçerken biraz daha geçmişi ve tarihi tefekkür ederseniz geçmişe önem vermiş olursunuz. Çünkü geçmişten örnek alamayanlar geleceğe hayatı taşıyamazlar. Bundan dolayı burası önemli bir alandır.

Bir Cevap Yazın